Pilates v tehotenstve

Cvičenie má budúcej mamičke spríjemniť tehotenstvo a uľahčiť priebeh pôrodu, prispieť k jej psychickej pohode a uvoľneniu. 

Počas gravidity prichádza v tele ženy k výrazným zmenám, s rastúcim bruškom sa mení držanie tela budúcej mamičky.  Oslabujú sa svaly panvového dna, s pribúdajúcou váhou sa zvyšuje tlak na kľby, kedy trpí najmä chrbát a nohy.  

Cvičenie pomôže tehotnej žene posilniť najmä tie svaly, ktoré majú v tomto období tendenciu ochabovať, podporí sa cirkulácia krvi a upraví dýchanie, po pôrode sa organizmus dostane rýchlejšie do pôvodnej kondície.

Pilates zahŕňa špeciálnu sériu cvikov určených práve na spevnenie a natiahnutie vybraných svalových skupín - najmä svaly panvového dna, svaly chrbtice, posilnenie a natiahnutie končatín, relaxačné cviky. Tieto cviky sú vhodné práve pre tehotné budúce mamičky v každom trimestri,  zostavené odborne a s rešpektom k tomuto krásnemu obdobiu ženy. 

Počas celého cvičenia sa musí budúca mamička cítiť dobre a príjemne, cvičenie je zostavené tak, aby bolo pre ňu aj bábätko bezpečné. Ideálne je, ak cvičenie budúca mamička vopred konzultuje s lekárom a až po porade s ním začne cvičiť.

Poznámka: Po prirodzenom pôrode je možné začať cvičiť najskôr po šestonedelí, po cisárskom reze až po 6 mesiacoch od pôrodu.