PILATES je pre mňa fenomenálne, úžasné a zmyselné cvičenie.

Tvorí základ svalovej rovnováhy, flexibility a sily.

Je to kontrolovaný pohyb a nevyhnutne prepája našu myseľ s precítením pohybu a zapojením konkrétnych svalových skupín.

Vďaka poznaniu princípov pilates si osvojíte prospešné pohybové návyky a naučíme Vás ako odstrániť tie zlé - väčšinou si ich vôbec neuvedomujete a spôsobujú vám pohybové ťažkosti, kvôli ktorým chodíte lekárovi.

Cvičíme na podložke s pomôckami aj bez, vždy s dôrazom na PRINCÍPY PILATES. 

Cvičením naťahujeme a posilňujeme svaly súčasne, spolu s dýchaním pilates vyrovnáva svalovú nerovnováhu a buduje silný stred tela (core).

Ak máme sedavé zamestnanie alebo vykonávame fyzickú prácu s nerovnomerným zaťažením tela, naše dýchanie je prevažne plytké a povrchové. Žiaľ doplácame na to našim psychickým aj fyzickým zdravím, kompenzačný zdravý pohyb je preto riešením.

Pozitívny účinok Pilatesu prakticky pocítite už po prvej hodine, hoci na  jeho správne prevedenie je potrebný dlhší čas. 

Princíp pilatesu spočíva v driekovo-panvovej stabilite, pohyblivosti každej časti chrbtice vrátane bedier a kĺbov, zameriava sa na presnosť a plynulosť pohybu, svalovú kontrakciu, koordináciu a rovnováhu. Cviky tvoria starostlivo zostavený systém, každý cvik je prevádzaný vedome a kontrolovane. Tento súlad je veľmi dôležitý pre výsledný efekt  - vďaka tomu posilňujeme hlboké svaly, potrebné pre správne držanie tela a zvýrazňujeme svalové obrysy. 

Cvičenie si preto vyžaduje najmä kontrolu dodržiavania všetkých základných princípov Pilates - správne dýchanie, presnosť, plynulosť pohybu, koncentráciu, kontrolu a najmä sústredenie sa spojenie všetkých týchto princípov - práve v tom spočíva zmysel a účinok Pilates. Hlbokým bráničným dýchaním počas vykonávania cvikov AKTÍVNE zapájame HSS (svaly hlbokého stabilizačného systému), okysličíme organizmus a zlepšíme náš metabolizmus (na čo všetko potrebujeme dobre funkčný metabolizmus, by mohla byť ďalšia veľká kapitola :-)). 

Bráničné dýchanie so zapojením HSS vám zdokonalí a uľahčí pohyb. Pri väčšine cvikov sa POMALY ZHLBOKA  NOSOM nadychujeme keď sa na pohyb pripravujeme a vydychujeme pomaly plynule ústami,  keď pohyb vykonávame.

Čím viac sa budete sústrediť a vedieť kontrolovať svoje telo, o to skôr pocítite pozitívne výsledky. Pilatesovými cvikmi posilníme najmä priečny sval brucha, chrbtové svaly a svaly panvového dna. O čo viac budú tieto svaly silnejšie a pevnejšie, tým väčšiu oporu budú telu poskytovať a vytvárať tak pevnú bázu pri pohyboch končatín. 

Dôrazom na správnu polohu hlavy pri všetkých cvikoch, môžeme nielen napraviť držanie tela, ale aj  odstrániť bolesti hlavy či blokády v krčnej chrbtici.   

Nezabúdajme :), naša chrbtica začína v panvovom dne a končí v hlave!

Každý cvik vyžaduje precíznu ZÁKLADNÚ POLOHU a následne precízne VYKONANIE CVIKU. Postupne si budete stále viac uvedomovať svoje telo a vedieť ho ovládať, zlepšíte si koordináciu aj plynulosť pohybov

Z vlastných skúseností viem, že pribúdajúcim vekom (cca od 30+) nám už organizmus viac dáva najavo, ak sa nehýbeme. Zo začiatku si myslíme, že nás "klasicky bolí chrbát", alebo že nás hlava, krk a kríže, bolia z dlhého sedenia v práci, že kĺby nás síce trošku bolia, ale "nejako to opäť prejde", skrátka že sa organizmus prispôsobí, veď doteraz to tak bolo... a mnohí priznávame, že sa nám ani nechce niečo vo svojom dennom programe niečo meniť a vyhradiť si čas len pre seba. Musíme predsa robiť ešte všeličo iné... 

Ku cvičeniu sa väčšina z nás donúti, až keď prídu zdravotné problémy.  Mne pilates pomohol dať iný pohľad na každodenný "pracovno-rodinný zhon", výrazne mi pomohol lepšie sa pripraviť na operáciu a aj sa z nej rýchlejšie zotaviť. Krása naozaj vychádza zvnútra - z hlbokých svalov :)  

Inštruktorku robím z vlastného presvedčenia a nadšenia zároveň. Prajem každému, aby sa o svoje telo aj myseľ s láskou staral a bol vo svojom tele rád, bez bolesti.

 Lenka Roskošová - Váš pilates inštruktor"Ak sa chceme cítiť lepšie a "fungovať" pre seba aj rodinu, musíme byť v prvom rade zdraví..."