PILATES je fenomenálne, úžasné a zmyselné cvičenie, vhodné pre každého.

Tvorí základ svalovej rovnováhy, flexibility a sily.

Je to kontrolovaný pohyb a nevyhnutne prepája našu myseľ s precítením pohybu a zapojením konkrétnych svalových skupín. Pilates zdôrazňuje správne držanie tela, napriamovanie chrbtice a funkčné dýchanie. Cvičením s princípmi Pilates  naťahujete a posilňujete svaly zároveň,  vyrovnávate svalovú nerovnováhu a budujete si silný stred tela a stabilitu.

Vďaka poznaniu princípov pilates si osvojíte prospešné pohybové návyky a naučíme Vás ako odstrániť tie zlé - väčšinou si ich vôbec neuvedomujete a spôsobujú vám pohybové ťažkosti, kvôli ktorým možno chodíte lekárovi.

 Pohyb a dýchanie sú pri pilatese "ruka v ruke", pretože sa vykonávajú súčasne - pomaly a plynulo. Dýchanie aj precítenie svalov sú hlboké. 

Cvičíme na podložke s pomôckami aj bez, vždy s dôrazom na PRINCÍPY PILATES.

Ak máte sedavé zamestnanie alebo vykonávate fyzickú prácu s nerovnomerným zaťažením tela, naše dýchanie je prevažne plytké a povrchové. Pri pilatese si uvedomíte sami seba, prepojíte a podporíte psychické aj fyzické zdravie. 

Pozitívny účinok Pilatesu prakticky pocítite už po prvej hodine, hoci na  jeho správne prevedenie je potrebný dlhší čas. 

Princíp pilatesu spočíva v driekovo-panvovej stabilite, pohyblivosti každej časti chrbtice vrátane bedier a kĺbov, zameriava sa na presnosť a plynulosť pohybu, svalovú kontrakciu, koordináciu a rovnováhu. Cviky tvoria starostlivo zostavený systém, každý cvik je prevádzaný vedome a kontrolovane. Tento súlad je veľmi dôležitý pre výsledný efekt  - vďaka tomu posilňujeme hlboké svaly, potrebné pre správne držanie tela a zvýrazňujeme svalové obrysy. 

Cvičenie si preto vyžaduje najmä kontrolu dodržiavania všetkých základných princípov Pilates - správne dýchanie, presnosť, plynulosť pohybu, koncentráciu, kontrolu a najmä sústredenie sa spojenie všetkých týchto princípov - práve v tom spočíva zmysel a účinok Pilates. Hlbokým bráničným dýchaním počas vykonávania cvikov AKTÍVNE zapájame HSS (svaly hlbokého stabilizačného systému), okysličíme organizmus a zlepšíme náš metabolizmus.

Bráničné dýchanie a aktívne HSS vám zdokonalia a uľahčia pohyb. Pri väčšine cvikov sa POMALY ZHLBOKA  NOSOM nadychujeme keď sa na pohyb pripravujeme a vydychujeme pomaly plynule ústami,  keď pohyb vykonávame.

Čím viac sa budete sústrediť a vedieť kontrolovať svoje telo, o to skôr pocítite pozitívne výsledky. Pilatesovými cvikmi posilníme najmä priečny sval brucha, chrbtové svaly a svaly panvového dna. O čo viac budú tieto svaly silnejšie a pevnejšie, tým väčšiu oporu budú telu poskytovať a vytvárať tak pevnú bázu pri pohyboch končatín. 

Dôrazom na správnu polohu hlavy pri všetkých cvikoch, môžeme nielen napraviť držanie tela, ale aj  odstrániť bolesti hlavy či blokády v krčnej chrbtici.   

Nezabúdajme :), naša chrbtica začína v panvovom dne a končí v hlave!

Každý cvik vyžaduje precíznu ZÁKLADNÚ POLOHU a následne precízne VYKONANIE CVIKU. Postupne si budete stále viac uvedomovať svoje telo a vedieť ho ovládať, zlepšíte si koordináciu aj plynulosť pohybov


Z vlastných skúseností viem, že pribúdajúcim vekom nám už organizmus viac dáva najavo, ak sa nehýbeme. Zo začiatku si myslíme, že nás "klasicky bolí chrbát", alebo že nás hlava, krk a kríže, bolia z dlhého sedenia v práci, že kĺby nás síce trošku bolia, ale "nejako to opäť prejde", skrátka že sa organizmus prispôsobí, veď doteraz to tak bolo... a mnohí priznávame, že sa nám ani nechce niečo vo svojom dennom programe niečo meniť a vyhradiť si čas len pre seba. Musíme predsa robiť ešte všeličo iné... 

Pre tých, ktorí už pilates cvičia dlhšie, je pilates už súčasťou životného štýlu. Naše telo sa od prospešného pohybu stalo pozitívne závislé.  

Mne pilates pomohol aj tým, že mi umožnil iný pohľad na každodenný čas aj na seba.  Nehovoriac o tom, že cielene som si výrazne pomohla lepšie sa pripraviť na komplikovanú operáciu a aj sa z nej rýchlejšie zotaviť. Krása naozaj vychádza zvnútra - z hlbokých svalov :)  


Inštruktorku robím z vlastného presvedčenia a nadšenia zároveň. Prajem každému, aby sa o svoje telo aj myseľ s láskou staral a bol vo svojom tele rád, bez bolesti.

 Lenka Roskošová - Váš pilates inštruktor


"Ak sa chceme cítiť lepšie a "fungovať" pre seba aj rodinu, musíme byť v prvom rade zdraví..."